Komiks znad Sekwany
„Komiks znad Sekwany” to tytuł prelekcji zorganizowanej dla uczniów klas siódmych i ósmych PSP nr4, a to wszystko za sprawą Dni Kultury Francuskiej BleBląRóż, obchodzonych w miesiącu marcu w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Dni Kultury Francuskiej obchodzonych w naszej szkole.
Prelegentem był pasjonat komiksów Artur Ćmikiewicz, który z wielkim zapałem zarażał uczniów pasją do czytania i poznawania komiksów francuskich ale i nie tylko tych wywodzących się z tego kraju.
Spotkanie zaczęło się od rozmowy o najpopularniejszych francuskich komiksach ale nie pominięto również tematów popularnych komiksów belgijskich, polskich czy japońskich. Rozmawiano o komiksach przygodowych ale także o historycznych, które mają ogromny potencjał dydaktyczny, tj. np. „Maus” Arta Spiegelmana. Jest to komiksowa opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia mieszkających w Nowym Jorku Arta Spiegelmana oraz jego ojca – Władka Szpigelmana, polskiego Żyda, który ocalał z Holocaustu.
Nasz prelegent uważa, że właśnie ten autor udowodnił, że komiksem można wszystko opowiedzieć, i że nie ma tematów, których nie da się opowiedzieć za pomocą tej formy artystycznej.
Nasz niecodzienny gość podawał wiele zalet czytania komiksów.
– Komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe, to świat między obrazem, a słowem – mówił Artur Ćmikiewicz. – Komiksy tak naprawdę przenoszą nas w inne miejsca za pomocą ciekawych obrazów i tekstów. Większość komiksów to krótkie historie, które szybko się czyta. Jednak nie wszystkie komiksy są krótkie. W wielu krajach, jak na przykład we Francji i Japonii, przemysł komiksowy nastawiony jest w pierwszej kolejności na dorosłych, a potem dopiero na młodszych odbiorców. Są całe sagi nawet po 40 komiksów, a każdy ma po 200 stron. Niektóre są szczególnie tworzone z myślą o dorosłych, na co wskazuje często treść niektórych komiksów. Przykładami takich komiksów są „Gwiezdne Wojny” lub ,,Thorgal’’ – dodał.
Pan Ćmikiewicz uważa, że komiks to najłatwiejsza forma przekazu, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, ponieważ zachęca nas do czytania poprzez ciekawą historię i grafikę.
Z uwagi na fakt, że wykład zakończył się gromkimi brawami jesteśmy przekonani, że spotkanie to przyczyni się do wzrostu czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły i coraz częściej w wybieranych pozycjach książkowych pojawią się właśnie komiksy.