10.2021 r. – 02.2022 r.

Przystąpienie szkoły do projektu ŚCDN w Kielcach pt.: Igrzyska Zdrowia. W ramach projektu nauczyciele biorą udział w spotkaniach edukacyjnych organizowanych przez specjalistów na temat zdrowego stylu życia. Dodatkowo uczniowie wezmą udział w konkursach :

 • Konkursie Online Wiedzy o Zdrowiu na platformie Microsoft Teams z wykorzystaniem aplikacji MS Forms. Uczestnicy: uczniowie klas I–VIII szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w kategoriach wiekowych − klasy I–III, klasy IV–VI, klasy VII–VIII. Dla nauczycieli przeznaczony jest cykl szkoleń wprowadzających, podczas których zapoznamy Państwa z zakresem treści dla poszczególnych grup wiekowych. Wyniki Konkursu wyłonią w każdej kategorii wiekowej po pięć najlepszych zespołów, które zakwalifikują się do etapu drugiego.
 • Turnieju wiedzowo-sportowy Sztafeta Zdrowia. Uczestnicy: uczniowie klas I–VIII szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w kategoriach wiekowych − klasy I–III, klasy IV–VI, klasy VII–VIII. Dla nauczycieli przeznaczony jest cykl szkoleń wprowadzających, podczas których zapoznamy Państwa z zakresem treści oraz konkurencjami sportowymi dla poszczególnych grup wiekowych.
  Regulamin
  Załącznik nr 1 – Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział ucznia w projekcie
  Załącznik nr 2 – Karta zgłoszenia zespołów uczniowskich

Konkursach towarzyszących:

8.11.2021 r.

W związku z obchodami „Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania”, który przypada 8 listopada zachęcamy uczniów do spożywania zdrowych posiłków, a także aktywności ruchowej, w tym celu w szkole odbywać się będzie szereg działań:

 1. Starsi uczniowie czytają młodszym wiersz „Na straganie”.
 2. W trakcie przerwy (9.40-9.50) poprowadzone zostaną Quizy (w wersji papierowej) o zdrowym żywieniu dla chętnych uczniów na szkolnych korytarzach.
 3. W godz. 9.50-10.35 odbędzie się wspólne śniadanie w klasach I-III, natomiast w klasach 4-8 wspólne śniadanie klasy przygotują i zjedzą w swoim gronie w godz. 10.45-11.30.
 4. Podczas lekcji samorząd uczniowski przeprowadzi konkurs (po 2 pytania w każdej klasie),
 5. W godz. 11.50-12.35 odbędzie się quiz komputerowy – dla chętnych uczniów.
 6. Koło Dziennikarskie przeprowadzi wywiady z uczniami oraz nagra wideo relacje ze wszystkich wydarzeń.
 7. W trakcie przerw na parterze będzie można zakupić świeżo wyciśnięte soki, sałatki owocowe oraz warzywne.
 8. Uczniowie biorą udział w konkursie “Zdrowe śniadanie” http://psp4.ostrowiec.edu.pl/2021/11/01/zdrowe-sniadanie-2/

ZOBACZ szkolny dzień zdrowego jedzenia ———–> i sprawozdanie i FOTORELACJA

ZOBACZ wyniki konkursu “Zdrowe śniadanie” ———> sprawozdanie i FOTORELACJA

22.03.2022 r., 05.04.2022 r., 26.04.2022r., 10.05.2022 r.,
24.05.2022 r., 07.06.2022 r.

Cykl spotkań z pracownikami naukowymi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o tematyce prawidłowego odżywiania oraz właściwych nawyków żywieniowych. W spotkaniach udział biorą nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice.

.

luty – czerwiec 2022 r.

Podczas lekcji wychowawczych, nauczyciele prowadzili pogadanki na temat zalet prawidłowego odżywiania. Organizowano również z uczniami wspólne śniadania, analizując ich wartości odżywcze oaz zdrowotne.

ZOBACZ fotorelację z zajęć

.

luty – czerwiec 2022 r.

W klasach 1-3 uczniowie prowadzili dzienniczki II śniadania polegające na codziennym notowaniu spożywanych warzyw podczas II śniadania w szkole. Na zakończenie roku uczniowie, którzy spożyli największą ilość warzyw zostali uhonorowani nagrodami.

ZOBACZ fotorelacje z wręczenia nagród

.

luty 2022 r.

Nauczyciele klas młodszych oraz uczniowie odwiedzali pobliskie przedszkola proponując przedszkolakom wspólne zabawy sportowo-plastyczne, promujące zdrowe odżywianie.

.

marzec – kwiecień 2022 r.

Nauczyciel wychowania fizycznego prowadził popołudniowe zajęcia aerobiku dla uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli.

.

maj 2022 r.

We współpracy z CRL przeprowadzono salonik dyskusyjny w temacie zdrowego odżywiania.

 

czerwiec 2022 r.

Zorganizowano rajd rowerowy oraz rajd pieszy dla całej społeczności szkolnej.

ZOBACZ fotorelację z rajdu

 

październik 2022 r.

Zorganizowano rajd pieszy dla całej społeczności szkolnej.

 

ZOBACZ fotorelację z rajdu

listopad 2022 r.

8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole dzień zdrowego śniadania. Uczniowie losowali uprzednio warzywa i owoce, aby później przygotować w klasach potrawy z danych owoców a także ubrać się tak, aby przypominać kolorami dany owoc lub warzywo. Królowały jabłka, pomidory, arbuzy, winogrona, brokuły, dynie, ogórki, papryka. Uczniowie w klasach 1-3 przygotowali pyszne śniadania, uczniowie z klas starszych poza zdrowymi posiłkami przygotowali także talerze pyszności na konkurs.
Rozwiązywali także edukacyjną krzyżówkę dotyczącą zdrowego żywienia i mimo trudności – wszystkim udało się ukończyć zadania.
Uczniowie z Koła Dziennikarskiego wyruszyli poza teren szkoły szerząc Szkolne Rewolucje, częstowali mieszkańców osiedla zdrowymi przysmakami i zachęcali do zdrowego stylu życia.

 

ZOBACZ fotorelację

grudzień 2022 r.

Święta to czas, który z reguły spędzamy przy świątecznym stole spożywając świąteczne potrawy. Z uwagi na to, że nasza szkoła promuje zdrowe odżywianie młodzi redaktorzy ze Szkolnego Koła Dziennikarskiego rozmawiali z dietetykiem Emilią Żelazowską, m.in. o wigilijnych potrawach i ich właściwościach.

 

maj 2023 r.

Fantastyczna grupa uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły uczestniczyła w Ostrowieckim Biegu Wiosny. Pogoda dopisała, humory również.

ZOBACZ fotorelację z biegu

 

 

czerwiec 2023 r.

Z okazji Światowego Dnia Roweru zorganizowano w naszej szkole kolejny rajd rowerowy. Tym razem wybraliśmy się wraz z uczniami i ich rodzicami – malowniczymi leśnymi ścieżkami na Czarną Glinę, pokonując łącznie ponad 20 km. W trakcie rajdu odbyło się ognisko, rozmowy, zabawy a także wykonanie pięknych widoczków z polnych kwiatów.
.

czerwiec 2023 r.

W dniu 13 czerwca 2023r. zakończyliśmy w szkole realizację rekomendowanego programu wychowawczo-profilaktycznego pod nazwą: Program Domowych Detektywów „JAŚ I MAŁGOSIA NA TROPIE”. Zajęcia miały charakter profilaktyki alkoholowej, a ich celem było opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Program angażował uczniów i rodziców do wspólnej pracy oraz wspólnego obalania mitów o nieszkodliwości alkoholu.

 

czerwiec 2023 r.

W szkole zostały przeprowadzone zajęcia o zdrowym żywieniu: „Jesteś tym, co jesz”. Najważniejsze zasady:
1. Jedz regularnie.
2. Jedz dużo warzyw i owoców
3. Wprowadź świeże zioła i przyprawy do swojej kuchni.
4. Ogranicz sól.
5. Pij dużo wody.
6. Szukaj nowych smaków i pomysłów na smaczne i zdrowe dania.
7. Pamiętaj, że jemy również oczami, jedzenie ma być smaczne, ale warto zadbać również o wizualną stronę jedzenia.
8. Umiar. Wszystko jest dla ludzi, ale z zachowaniem umiaru. Każdy ma chwilę słabości. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma chęć czasami na coś słodkiego czy niezdrowego. Od czasu do czasu można ulec pokusie i zjeść coś niezdrowego. Byleby na co dzień jeść zdrowe i zbilansowane posiłki.
Nawet podczas lekcji języka angielskiego dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania i dobrych nawyków dietetycznych. Podczas lekcji uczniowie musieli rozpoznać po smaku jaki produkt jedzą z zasłoniętymi oczami. Następnie, mieli określić czy jest on zdrowy, czy należy go wyeliminować z codziennej diety. Zabawa z krzyżówką oraz zagadki filmowe na temat potraw z całego świata zaowocowały dyskusją dotycząca walorów zdrowotnych dań pochodzących z różnych krajów.
.
.

 

październik 2023 r.

W celu aktywności sportowej uczniowie PSP nr 4 wzięli udział w Sztafetowych Biegach Przełajowych 2023 Ostrowieckich Szkół Podstawowych. Wiatr i chłodna pogoda nie przeszkodziły w zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie. Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę rywalizując na trasie biegu. Na wyróżnienie zasługują chłopcy z rocznika 2009-2010 którzy zajęli II miejsce.

 

ZOBACZ fotorelację

 

październik 2023 r.

Tradycyjnie jak co roku grupa uczniów, rodziców i nauczycieli w celu integracji oraz promocji zdrowego stylu życia udała się na “Rajd pieszy na dobry początek”. Na początek uczestnicy liczną grupą wyruszyli pociągiem do Wąchocka, a dalsza część trasy przeszli pieszo. W Wąchocku zwiedzili Opactwo Cystersów, Aleję Humoru z pomnikiem Sołtysa. Następnie spacerkiem udali się nad zalew, gdzie przy ognisku dzieci radośnie spędziły czas na łonie natury.

 

ZOBACZ fotorelację

 

 

 

listopad 2023 r.

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody „Dnia zdrowego jedzenia i gotowania”, którzy przypada na dzień 8 listopada. W tym roku w ramach działań związanych z promowaniem zdrowego stylu życia uczniowie angażowali się w szereg działań, tj.:

 1. Każdy oddział klasowy przygotowywał talerz zdrowego jedzenia zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, następnie talerze wzięły udział w międzyklasowym konkursie.
 2. Każdy oddział klasowy przygotował stragan ze zdrową żywnością (kanapki, owoce, warzywa, ciasteczka, napoje, itp.), uczniowie wybrali przedstawicieli swojego oddziału do sprzedaży przygotowanych produktów. Uczniowie sami określali cenę produktów i sprzedawali je wśród uczniów i pracowników szkoły podczas przerw międzylekcyjnych. Za zabrane fundusze wspólnie z wychowawcą ustalą cele i wydatkowanie tych środków.
 3. Został przeprowadzony Konkurs na Wodę smakową, która uczniowie przygotowali wg. własnych przepisów, przynosząc do szkoły próbkę wody wraz z przepisem. Wszystkie przepisy zostały udostępnione na szkolnym Facebooku.
 4. Nauczyciele w obrębie swojego przedmiotu poprowadzili zajęcia związane z żywnością oraz zdrowym trybem życia, produktami, eksportem czy importem żywności, marnowaniem żywność, związkach chemicznych znajdujących się w różnego rodzaju produktach lub wykorzystywanych do pakowania i przechowywania żywności, przetwarzaniem, a także w temacie zanieczyszczenia powietrza, czy też aktywnością fizyczną, itp.
 5. Uczniowie klas 4-7 przygotowywali prace plastyczną (w dniach 30.10-7.11) promującą zdrowe odżywianie i umieścili je w dniu 8 listopada 2023 r. w przestrzeni miejsca zamieszkania (klatki schodowe, drzwi, ławki, tablice informacyjne).

 

ZOBACZ fotorelację

 

Skip to content