Patrycja Burtan – uczennica klasy VIIIa Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest osobą wyróżniającą się w społeczności szkolnej zarówno pod względem zachowania jak i wysokich wyników w nauce. Od kilku lat zaangażowana w życie klasy i szkoły, aktywnie uczestniczy w pracach Samorządu Uczniowskiego. Chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych mających na celu pomoc ludziom chorym, pokrzywdzonym przez los. Jest osobą o szerokich zainteresowaniach i uzdolnieniach artystycznych. Kocha śpiewać, tańczyć, odgrywać role teatralne. Jej występy solowe stanowią oprawę szkolnych i miejskich uroczystości. W wolnych chwilach pisze opowiadania. Pisze również teksty i komponuje muzykę do swoich piosenek. Zajęcia doskonalące głos potrafi pogodzić z obowiązkami szkolnymi. Zawsze służy pomocą innym i to właśnie sprawia, że skupia wokół siebie grono koleżanek i kolegów. Jej zachowanie, postawa społeczna są wzorem do naśladowania dla innych uczniów szkoły. Życzliwa, czuła na problemy drugiej osoby.

W życiu kieruje się sercem i zdrowym rozsądkiem. Uważa, że warto być dobrym człowiekiem, bo dobro zawsze powraca. Z każdej swojej porażki i sukcesu wyciąga wnioski na całe życie. Patrycja posiada wszystkie najlepsze cechy, które chciałoby się widzieć u młodych ludzi. Zawsze życzliwa, taktowna, serdecznie nastawiona do otoczenia. Jej skromność i wysoka kultura osobista sprawiają, że cieszy się powszechną sympatią wśród kolegów i grona pedagogicznego.

Na tytuł „Ucznia Roku” Patrycja zasługuje przede wszystkim ze względu na swoją osobowość i moralną postawę.